EMA

Deset najbolj nenavadnih naslovov pesmi za izbor EMA

Kako brezmejna je domišljija avtorjev besedil, smo se lahko prepričali tudi na Emi. Poleg običajnih besedil, ki opevajo bodisi iskrene bodisi tragične ljubezenske zgodbe, smo srečali tudi take, ki so navdih iskale na povsem drugem planetu. Nekatere so bile pri tem bolj, druge pa manj uspešne …

Ylenia Zobec na Emi 2006.Foto: Alesh Maatko

10. mesto: HOKUS POKUS (Ylenia Zobec, Ema 2006)
O čarovnijah se v pesmih malokrat govori, sploh pri nas. S to tematiko se je na Emi 2006 ukvarjala Ylenia Zobec, ki je v svoji skladbi nespretno čarovništvo pripisala svoji boljši polovici, ki za to, da bi dosegla cilje v življenju, ni pripravljena storiti ničesar. Besedilo se je dotaknilo dobrega duha iz steklenice, škratov, zlatih ptic in podobnih domišljijskih podob, nosi pa pomemben življenjski nauk. Eden od verzov namreč pravi: »Ne verjamem v to alkimijo, v srečne zvezde in v to čarovnijo, v zlate ribice, zaklade, saj samo nič z neba ne pade.«

9. mesto: PLAVE OČIJ (Regina, Ema 2004)
Narečij na Emi ne slišimo prav pogosto, zato je bila odločitev Regine, ki nas je že zastopala na Evrosongu, za rabo prekmurskega narečja v svoji pesmi zelo nenavadna, a nadvse posrečena. Besedilo v enem od prekmurskih govorov se je odlično spajalo z zvokom škotskih dud in zvokov drugih tujih instrumentov. Naslov pesmi pa je bil Plave očij, katerih lastnica je tudi pevka sama.

Maja je v pesmi opevala vonj vanilje, ki ga poseduje samo ona.Foto: Alesh Maatko
Maja Keuc na Emi 2011.Foto: Alesh Maatko

8. mesto: ŠI´Z D BES (Nude, Ema 1999)
Na Emi smo že konec 90. let slišali eno od socialnih zvrsti jezika, sleng. Zanj so se odločili v skupini Nude, pesem pa se še danes vrti na radijskih postajah in je zelo prepoznavna ter priljubljena.

7. mesto: VANILIJA (Maja Keuc, Ema 2011)
Precej nenavadno je v besedilih pesmi uporabljati imena rastlin, še posebej začimb in dišav. Za slednje se je odločila tekstopiska skladbe Vanilija Urša Vlašič. Odpela jo je Maja Keuc in navdušila širno slovensko, kasneje na Pesmi Evrovizije tudi evropsko občinstvo.

Folkrola na Emi 2007Foto: Alesh Maatko

6. mesto: 19XX (Folklora, 2007)
Zanimiva letnica brez natančne datacije je bil naslov tekmovalne skladbe na Emi 2007, ki jo je predstavila skupina Folklora. Gre za zgodbo o mladostni ljubezni, za katero pa se fant natanko ne spominja, kdaj se je zgodila (v refrenu pravi leta 1900, ma kdo sploh še ve). Kar pa je od tedaj ostalo, je srček na kostanjevem deblu.

5. mesto: POLKAHOLIK (Atomik Harmonik, Ema 2006)
Prenovitev izrazov je v besedilih popularnih pesmi pogost pojav in nič drugače ni bilo niti pri skupini Atomik Harmonik, ki je bila v tistih letih na vrhuncu svoje kariere. Dare Kaurič, ki je za energično skladbo napisal tako tekst kot glasbo, je navdih najbrž našel v izrazih, kot sta deloholik in alkholik. Polkaholik bi torej lahko bil nekakšen zasvojenec s polko in narodno-zabavno glasbo, ki se mu ves čas »pleše, žura, nori, vrti« in v katerem živi harmonika.

Atomik Harmonik na Emi 2006.Foto: Alesh Maatko

4. mesto: SPAM (Male malice, Ema 2008)
Že njihova pojava na odru je bila nenavadna, kaj šele besedilo in naslov njihove pesmi. V skladbi Spam, ki pomeni nezaželeno elektronsko pošto, je skupina Male malice govorila o internetni prodaji, modnih znamkah, posebnih tabletkah in kirurških posegih. Če želite več podrobnosti, je najbolje, da si pesem poslušate sami.

April na Emi 2011, 2. mesto!Foto: Alesh Maatko

3. mesto: SHANGRI-LA (Deja Mušič, Ema 2002)
Imeli smo besedila v slovenščini in angleščini, pa kakšen verz ali dva tudi v italijanščini, francoščini (Andraž Hribar – Življenje je) in ruščini (Skupina Langa in Manca Špik – Zaigraj, muzikant), indijskega jezika pa je bilo na Emi res le za vzorec. Zanj je poskrbela pevka Deja Mušič, ko je na Emi 2002 v predizboru nastopila s skladbo Shangri-La. Podkrepila jo je s pravim indijskim vzdušjem in sarijem orientalskih barv.

2. mesto: LADADIDEJ (April, Ema 2011)
Če hočemo biti drugačni in izstopati, moramo biti taki tudi sami – od glave do peta. To je dobesedno vzela tudi April, ki je premišljeno načrtovala prav vse v svojem nastopu – imela je drugačno pesem, nenavadno stilsko podobo z velikimi sončnimi očali in na koncu seveda poseben naslov skladbe, in sicer Ladadidej. V oddaji NLP na RTV Sloveniji je April razložila, da je bil delovni naslov pesmi Rada bi zdej, a se ji je zdel preveč trd in okoren, novi pa je zvenel mehkeje. In zato je ostalo pri Ladadidej. Iznajdljivo in predvsem zelo uspešno!

April se je predstavila s pesmijo Ladadidej.Foto: Alesh Maatko
Andraž Hribar na Emi 2006.Foto: Alesh Maatko

1. mesto: RAPAD TEPE IPI MAPAM (Andraž Hribar, Ema 2006)
Nenavadnost in edinstvenost sta le dva samostalnika, ki najbolje opišeta glasbenika Andraža Hribarja, ki mu še ni uspelo zmagati na evrovizijski melodiji. Je bil pa zato precej bolj uspešen na festivalih Slovenska popevka. Andraž se je na Emi predstavil že petkrat, najuspešneje leta 2001, ko je osvojil drugo mesto. Leta 2006 pa je na izboru za evrovizijsko popevko predstavil skladbo z nenavadnim naslovom Rapad tepe ipi mapam.

Navdih zanjo je najverjetneje dobil v papajščini, jeziku, ki ga uporabljajo otroci, da bi pred vrstniki in odraslimi skrili pomen svojih sporočil. Po vsakem samoglasniku v besedi sledi njegova ponovitev, le da se doda črko p. Poenostavljeno bi se torej naslov te pesmi glasil Rad te imam, kar pa je čudovito sporočilo, mar ne?

Opomba: Članek izraža subjektivno mnenje avtorja. Mnenje avtorja članka ne
predstavlja mnenja uredništva spletnega portala Evrovizija.com, čeprav
lahko le to z njim soglaša.
Kako bi z emoji komentirali vse skupaj?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Back to top button