INTERVJUJI

Tatjana Mihelj: Vsak globlji pomen je že v nas samih

Če ne moreš dati življenja, ga tudi ne vzemi

Tatjana Mihelj skozi glasbo pripoveduje zgodbe o ljubezni, pogumu in sočutju. Njeni nastopi, polni čustvene topline, razkrivajo moč glasbe, da povezuje in zdravi. Od otroških nastopov do pomembnih festivalskih odrov je njeno ustvarjanje prepleteno z željo, da bi ljudem prinesla vedrino in navdih. Njena glasba je povabilo v svet, kjer ljubezen vodi pot, življenje postane ples, zavest pa nežna svetilka v temi.

Kako in kdaj ste prvič začutili, da želite stopiti na glasbeno pot? Je bil kdo, ki vas je pri tem še posebej podprl?
Glasba je v moje življenje prišla zelo zgodaj. Že v osnovni šoli sem bila solistka v otroškem zboru, kjer sem prvič začutila, kako moje petje vpliva na ljudi. Njihovi odzivi so bili močno čustveni, kar me je ganilo in navdihnilo. Takrat sem spoznala, da petje ni le moj talent, temveč moje poslanstvo. Spodbuda staršev, učiteljev in ljudi, ki so me poslušali, je bila ključna, da sem začela verjeti vase. Vsak njihov nasmeh, vsaka pohvala mi je utrdila prepričanje, da je to prava pot.

Kako se spominjate svojega nastopa na EMI leta 1999? Kaj vam je ta izkušnja prinesla kot glasbenici?
EMA 1999 je zame nepozabna izkušnja – vendar ne zgolj v pozitivnem smislu. Takrat sem bila mlada in prepuščena sama sebi na tako velikem odru. Iskreno povedano, nisem bila pripravljena na vse, kar takšno tekmovanje prinese. Danes, z več izkušnjami in zrelostjo, bi se nastopa lotila drugače. Kljub temu je ta izkušnja zame dragocena, saj me je naučila, kako pomembno je, da si kot umetnik pripravljen in da imaš ob sebi pravo ekipo. Zaradi tega v prihodnosti nastopa na EMI ne izključujem, še posebej če bi me navdušila dobra skladba.

Komad Dlan okrog srca prinaša lepo sporočilo o sprejemanju, vedrini in sočutju. Kako pomembno se vam zdi, da vaša glasba prinaša takšna sporočila in pomaga ljudem najti mir?
Glasba je most med ljudmi. Verjamem, da se prava skladba dotakne srca, če ima iskreno sporočilo in interpretacijo. Pri skladbi Dlan okrog srca me najbolj gane, kako pristno odraža sočutje in toplino. Ko sem jo po petindvajsetih letih znova zapela na akustičnem koncertu na Radiu Robin, sem ugotovila, kako močno sporočilo še vedno nosi. Glasba, ki povezuje, zdravi in navdihuje, je vedno pomembna. Zato mi je v veselje, da lahko skozi svoje skladbe ponudim ljudem tolažbo, vedrino in upanje.

Zmaga na Melodijah morja in sonca je verjetno eden od vrhuncev vaše kariere. Kako ste doživeli ta trenutek in kaj vam pomeni danes?
Zmaga na Melodijah morja in sonca mi pomeni enako danes kot tisti dan – je potrditev, da to, kar delam, delam s srcem in prav. To je bila čudovita izkušnja, ki mi je omogočila, da sem svojo glasbo ponesla širšemu občinstvu. Hkrati je bil to tudi trenutek, ko sem začutila, kako globoko glasba povezuje mene in poslušalce. Festivalom še nisem rekla zadnje besede, saj so zame pomemben prostor izražanja in grajenja odnosov z občinstvom.

Ko poslušam Profumo di pioggia, me pesem ponese v svet intimnih občutkov. Kaj bi želeli, da s seboj odnesem kot poslušalec? Je v njej morda skrito sporočilo ali misel, ki vam je še posebej pri srcu?
Profumo di pioggia je pravzaprav italijanska različica pesmi Ples v dežju, govori pa o svobodi, ki jo najdemo, ko se znebimo preteklosti in se odpremo novim obzorjem. Besedilo govori o tistem občutku lahkotnosti, ko pustimo za seboj strahove in bolečino. Rada bi, da poslušalci ob tej različici skladbe začutijo pogum, da stopijo naprej – najdejo svojo resnico in ustvarjajo svoj svet brez spon. Dež simbolizira očiščenje, ples pa svobodo. To je pesem, ki jo čutim zelo osebno, saj govori o osvoboditvi in veri vase.

Sodelovali ste z več priznanimi glasbeniki, kot sta Adi Smolar in Matjaž Kumelj. Kaj vam takšna sodelovanja pomenijo in kako so vplivala na vas kot glasbenico?
Vsako sodelovanje je zame priložnost za rast. Z Matjažem sva skupaj nastopila na čudovitem božičnem koncertu v Kulturnem domu Gorica v Italiji, ki ga je predvajala tudi italijanska televizija RAI. Njegova profesionalnost in energija sta me navdušili, zato se veselim morebitnih novih sodelovanj. Z Adijem Smolarjem pa sem sodelovala pri skladbi Svet v znamenju srca, kjer je njegovo besedilo skladbi dalo posebno globino. Vsako takšno sodelovanje je zame dragocena izkušnja, saj se od vsakega umetnika nekaj naučim.

Vaša nova skladba Reborn nosi močno simboliko. Kaj vas je navdihnilo za njen nastanek in kaj bi želeli, da ob njej začutijo vaši poslušalci?
Angleška različica nove skladbe Žarim nosi naslov Reborn in je nekako moja zgodba o ponovnem rojstvu – o notranji preobrazbi, ko se odločimo, da se dvignemo nad preteklost in se podamo novim izzivom naproti. Besedilo je napisal Charlie Mason, avtor številnih evrovizijskih uspešnic, med drugim je Charlie tudi avtor skladbe Rise Like a Phoenix, ki jo je leta 2014 vrhunsko interpretirala Conchita Wurst. Želim, da poslušalci ob skladbi Žarim začutijo, da je vsak trenutek priložnost za nov začetek, in da so dovolj močni, da sledijo svojim sanjam. To je pesem o upanju in vztrajnosti.

Znano je, da ste veganka. Kaj vas je privedlo do nenasilnega načina življenja in kako to vpliva na vaše ustvarjanje?
Moj moto je preprost: če ne moreš dati življenja, ga tudi ne vzemi. Odločitev za veganstvo je bila naravna posledica mojega prepričanja, da moramo spoštovati vsa živa bitja. Živali so velik del mojega življenja – vsak dan me razveseljuje moja psička Jona, ki je moja zvesta spremljevalka. Veganstvo vpliva na moje ustvarjanje tako, da mi daje jasnost in notranji mir, ki ju prenašam tudi v svojo glasbo.

Kako pomembno se vam zdi, da umetniki prispevate k širjenju zavesti o sočutju, spoštovanju življenja in narave?
Umetniki imamo odgovornost, da s svojo platformo širimo pomembna sporočila. Glasba je močno orodje za ozaveščanje, saj lahko z njo premikamo meje, navdihujemo in spodbujamo k razmisleku. Sama verjamem v moč sočutja in spoštovanja – do narave in živali ter drug do drugega. Skladbe, ki nosijo ta sporočila, lahko pomagajo graditi boljši svet.

Kaj bi želeli sporočiti ljudem, ki še iščejo globlji pomen v življenju? Kakšne so vaše sanje za prihodnost, tako v glasbi kot na osebni ravni?
Vsak globlji pomen je že v nas samih. Pomembno je, da si zaupamo in razvijamo svoje potenciale. Glasba ima neverjetno moč zdravljenja in povezovanja, zato si želim ustvarjati skladbe, ki ljudem prinašajo mir in veselje. Moje sanje so preproste: ustvarjati, koncertirati in deliti svojo glasbo z ljudmi, da bodo z mojih koncertov odhajali srečni in notranje pomirjeni. To je zame največja nagrada.

Kako bi z emoji komentirali vse skupaj?
+1
2
+1
4
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Twitter
Back to top button