Švica na Evroviziji: Odmevni nastopi, tri zmage in še Céline Dion
Trikrat so bili drugi, štirikrat tretji
Švica ima pomembno mesto v zgodovini Evrovizije, saj je bila ena izmed sedmih držav, ki so sodelovale na prvi Pesmi Evrovizije leta 1956. Prav prva Evrovizija, ki je potekala v švicarskem Luganu, je bila tudi zmagovalna za to državo, saj je zmagala njihova predstavnica Lys Assia s pesmijo Refrain. S tem se je Švica vpisala v zgodovino kot prva zmagovalka tega odmevnega tekmovanja, ki poteka še danes in ki bo prihodnje leto potekal v Baslu.
Mimogrede, Lys Assia je Švico zastopala tudi leta 1957, vendar je takrat zasedla komaj osmo mesto od desetih. Kljub skromnemu uspehu je Lys Assia Švico še enkrat zastopala leta 1958. Tokrat je bila uspešnejša, saj je s 24 točkami zasedla drugo mesto, le dve točki sta ji je zmanjkali do druge zmage.

Leta 1964 je Švica prvič na ESC tekmovanju padla na dno. Takrat je švicarska pevka Anita Traversi s pesmijo I miei pensieri prejela nič točk, tako da je zasedla zadnje mesto, skupaj z Nemčijo, Jugoslavijo in Portugalsko. Leta 1967 je sledil nov udarec, ko je pevka Géraldine z nič točkami zasedla zadnje mesto. Tokrat se je Švica znašla sama na dnu lestvice.
Céline Dion za Švico
Kljub temu, da Švica redko zmaguje, so v preteklosti poslali na tekmovanje nekatere pomembne izvajalce in pesmi. Leta 1980 je pevka Paola s pesmijo Cinéma zasedla četrto mesto, leta 1981 pa je trio Peter, Sue & Marc v desetih letih že četrtič zastopal Švico. Tokrat so s skladbo lo senza te zasedli četrto mesto, kar je bila njihova najboljša uvrstitev na tekmovanju doslej. Leta 1982 je Švica s pesmijo Amour on t’aime pevke Arlette Zola dosegla najboljši rezultat v zadnjih 19 letih. Zasedla je tretje mesto. Leta 1986 je pesem Pas pour moi Daniele Simons poskrbela za veliko presenečenje in zasedla drugo mesto, kar je bil najboljši švicarski rezultat po letu 1963. Njihova druga zmaga je prišla nato leta 1988, ko je Švico predstavljala Céline Dion, ki je takrat še kot manj znana pevka nastopila s pesmijo Ne partez pas sans moi. Zmaga Céline Dion je prispevala k njeni mednarodni prepoznavnosti in jo izstrelila med največje svetovne zvezde.

Švicarji si menda močno želijo, da bi Céline Dion znova nastopila na evrovizijskem odru, in sicer v revialnem programu v Baslu 2025.
Preplet različnih jezikov
Švica je znana tudi po tem, da pogosto pošilja pesmi v različnih jezikih. Poleg nemščine, francoščine in italijanščine so nekatere pesmi tudi v retoromanščini, enem izmed uradnih jezikov Švice. Medtem, ko so v preteklosti pogosto pošiljali pesmi v enem izmed teh jezikov, so se v zadnjih letih večkrat odločili za angleščino, kar odraža trend mnogih držav na Evroviziji.

Vzponi in padci
Od prve zmage do danes je Švica na Evroviziji doživela vzpone in padce. Včasih so dosegli visoka mesta, kot npr. leta 2021, ko je Gjon’s Tears s pesmijo Tout l’univers zasedel tretje mesto, kar je bil eden najboljših rezultatov za Švico v zadnjih desetletjih, če kakopak odštejemo zmago na ESC 2024. Pogosto pa se niso uvrstili v finale. Od leta 2004 dalje, ko so prvič uvedli predizbore, se Švicarji kar enajstkrat niso uvrstili v finale. Kljub tem mešanim rezultatom ostaja Švica ena izmed pomembnejših in bolj prepoznavnih držav na Evroviziji, predvsem zaradi zgodovinske vloge in treh zmag. Slednjo so osvojili na Pesmi Evrovizije 2024, ko je evropsko občinstvo prepričal Nemo s skladbo the Code.