Tretje največje mesto na Švedskem, ki leži na skrajnem jugu države, je že tretjič gostilo evrovizijsko tekmovanje, ki že dolgo ni tako močno odmevalo, kot prav tokrat. Če pregovor pravi, da gre v tretje rado, se zdi, da v Malmöju ni šlo vse po načrtih. Zgodila se je prva diskvalifikacija v zgodovini Evrovizije, tu so bile številne demonstracije za izključitev Izraela, ne nazadnje pa je vse dni v evrovizijskem tednu vladalo napeto vzdušje, daleč stran od tistega, ki ga poznamo iz preteklosti.
25 finalistov
V sklepnem dejanju smo slišali 25 različnih glasbenih, bolj ali manj posrečenih zgodb, ki so jih predstavile Švedska, Ukrajina, Nemčija, Luksemburg, Nizozemska* (diskvalificirana pred finalom), Izrael, Litva, Španija, Estonija, Irska, Latvija, Grčija, Velika Britanija, Norveška, Italija, Srbija, Finska, Portugalska, Armenija, Ciper, Švica, Slovenija, Hrvaška, Gruzija, Francija in za piko na i še Avstrija. (Opomba: Vse izvajalce ter njihove nastope si lahko ogledati v spodnjem dogajanju, ki smo ga spremljali v živo).
Letošnja bera pesmi ni bila prav rekordna, saj je v letih 2008, 2011 in 2018 sodelovalo kar po 43 držav. Letošnjih 37 skladb (toliko kot lani) bo skupno število skladb, ki smo jih doslej slišali z evrovizijskega odra, povečalo na 1717 (bilo bi jih 1758, če upoštevamo še 41 izbranih pesmi za odpadli festival 2020).
In zmagovalec je …
Po vseh odpetih skladbah je sledil najbolj napet trenutek – glasovanje. Najprej so evrovizijske točke in dvanajstice sporočile strokovne komisije, kjer je bila najbolj uspešna Švica, nato pa so sledili oziroma so se prišteli še glasovi ljudstva. Skupni seštevek vseh točk je prinesel novega evrovizijskega zmagovalca. Najboljša evrovizijska pesem 2024 je The Code, na katero je stavila Švica, ki je jo zastopal_a Nemo.
Na nehvaležnem drugem mestu je končala Hrvaška (Baby Lasagna – Rim Tim Tagi Dim), ki je osvojila 547 točk, tretja je bila Ukrajina (Alyona Alyona & Jerry Heil – Teresa & Maria) s 543 točkami, četrta Francija (445 točk) in peti Izrael (375 točk). Slovenija (Raiven – Veronika) je na koncu osvojila 23. mesto in 27 točk.
Slovenska strokovna komisija, ki so jo sestavljali Lea Sirk, plesalec in koreograf Matevž Česen, Filip Vidušin (pevec LPS), producent Martin Štibernik ter nekdanja evrovizijka Maja Keuc, je 12 točk podelila Franciji, 10 Švici, 8 Portugalski, 7 Armeniji, 6 Hrvaški, 5 Luksemburgu, 4 Srbiji, 3 Italiji, 2 Grčiji in 1 Irski. Ljudstvo pa je 12 točk podelilo Hrvaški, 10 Izraelu, 8 Ukrajini, 7 Franciji, 6 Cipru, 5 Srbiji, 4 Švici, 3 Italiji, 2 irski in 1 Švedski.
Kdo je Nemo?
Nemo je nebinarna oseba, kar pomeni, da se ne identificira niti kot moški niti kot ženska (zato nima zaimkov, ki bi določali spol). Rodil_a se je leta 1999 v Bielu, majhnem dvojezičnem mestu v Švici. Že od malih nog igra violino, klavir in bobne, leta 2016 pa je zaslovel_a z nastopom na SRF Virus (#Cypher). Slednji je na družbenih omrežjih postal viralen. Nato je izdal_a dva albuma, na katerih se je sedem skladb neposredno uvrstilo na uradne švicarske lestvice singlov, pesmi, kot so Ke Bock, Du in Himalaya pa so dosegle zlati in celi platinasti status, in to pri 18 letih. Nemo je tako že nagrajen_a s petimi švicarskimi glasbenimi nagradami. Leto 2020 pomeni zanj_o začetek obdobja sprememb. Nemo začne pisati in producirati za druge izvajalce, naredi prve korake onkraj meja in izda pesmi v tujini, tudi v angleščini. Poleg tega se ukvarja še s temami, kot so spolna identiteta, duševno zdravje in iskanje lastne identitete. Ob tem radikalno sledi občutkom, talentom in čustvom, ki ga/jo vodijo v prihodnost.
Stavnice so sicer pred pričetkom šova napovedovale, da bo slavila Hrvaška (50 %). Sledile so Izrael (20 %), Švica (11 %), Irska (4 %), Francija (3 %). Sloveniji se je napovedovalo zadnje, 26. mesto.
Še zadnja novinarska konferenca
Kot ponavadi je zaključenem finalu sledila novinaska konferenca novega evrovizijskega zmagovalca. To je postal_a Nemo, s skladbo The Code. Na novinarski konferenci je povedal_a, da ni ponosen_a le nase, ampak tudi na skupnost ljudi, ki se identificirajo kot nebinarni oziroma spolno fluidni. Ob tem upa, da bo do vseh teh ljudi več empatije in medsebojnega razumevanja. “Pogovarjati se moramo drug z drugim in upam, da se bomo nocoj tega spomnili,”je pripomnil_a Nemo, ki je ob tem še dodal_a, da je zelo hvaležen_a za to izkušnjo in vse prijatelje, ki jih je spoznal_a na tej poti. “To je bila ena izmed najbolj queer predstavitev, kar smo jih videli na Evroviziji, kar je bilo neverjetno, zato bi rad_a izrekla priznanje vsem drugim queer umetnikom.” Drugim umetnikom ob tem svetuje, naj le delijo nekaj, kar jim je resnično pomembno, in ustvarijo nekaj, kar ima pomen.
“Evrovizija mi ponuja priložnost graditi mostove med različnimi kulturami in generacijami ter se kot spolno drugačna oseba zavzemati za celotno skupnost LGBTQIA+.” Nemo
Nemo je pesem The Code opisal_a kot edinstveno in posebno pesem, ki jo je uprizoritev naredila še bolj veličastno, zato se je zahvalil_a tudi svoji ekipi. “Skladba The Code govori o potovanju, ki sem ga začel_a s spoznanjem, da nisem ne moški ne ženska. Iskanje samega sebe je bil_a zame dolg in pogosto težak proces. Toda nič ni boljšega od svobode, ki sem jo pridobil_a z zavedanjem, da sem nebinarna oseba,” je že pred Evrovizijo dejal Nemo, ki je še dodal_a, da The Code ni le pesem, temveč varen prostor, v katerem lahko vsak človek najde svojo resnico. Nemova resnica je med 0 in 1 v binarnem sistemu. “Nekje med 0 in 1, tam sem našel_a svoje kraljestvo,” je dejal_a Nemo, ki tako ni razbil le kode, ampak v zaodrju tudi veliki kristalni mikrofon, ki ga je prejel_a iz rok lanskoletne zmagovalke Loreen.
Na srečo so imeli še rezervni kristalni evrovizijski mikrofon, tako da konec dober, vse dobro, No, kakor za koga, saj je za mnoge zmagovalec Evrovizije 2024 slavljenec občinstva Baby Lasagna, ki ga je doletela ista usoda, kot finskega predstavnika 2023, Käärijä, ki je končal na nehvaležnem drugem mestu.