PROMOCIJA

Slovenski glasbeniki vpisani v Guinnessovo knjigo rekordov 2023

Odkrij svoj svet

Posebnosti
  • PROMOCIJSKO SPOROČILO

V knjigarni Felix se je odvila novinarska konferenca ob izidu Guinnessove knjige rekordov 2023, ki je izšla pri založbi Učila. Knjigo sta predstavili predstavnici založbe Učila Mojca Benedičič in Branka Fišer, na predstavitvi pa so sodelovali tudi štirje slovenski rekorderji, vključeni v letošnjo izdajo knjige (košarkar Luka Trpin, direktor podjetja Matica MB Matej Burger, Ivan Koncut iz Občine Lendava in Mateja Rosa, predstavnica za stike z javnostmi Predjamskega gradu).

Guinnessova knjiga rekordov za leto 2023

Guinnessova knjiga rekordov je najbolje prodajana knjiga, ki izhaja vsako leto. V zadnjem letu dni so obdelali 38.991 prijav za rekorde, skozi strogi drobnogled se jih je prebilo 4964, v knjigi pa je vključen izbor izmed teh, torej 2697 rekordov, med katerimi jih je več kot 80 odstotkov novih ali izboljšanih.

“Postati uradni Guinnessov svetovni rekorder je še naprej zelo visoko na seznamu želja neštetih posameznikov po vsem svetu. Tega se zavemo vsak dan znova, ko naši uredniki za rekorde pregledujejo na desettisoče prijav, ki jih prejmemo vsako leto. Sprostitve ukrepov proti pandemiji covida-19 v tem letu in vrnitev v neko vrsto ‘normalnosti’ so to samo še podžgale. Čeprav prečesavanje prijav terja veliko dela, smo prav zaradi tega opazili porast števila izjemnih dosežkov na vedno širšem področju osvajanja rekordov s strani vedno bolj raznolikih rekorderjev. Letošnja izdaja Guinnessove knjige rekordov ima nekaj vodilnih tem,” so dejali ob predstavitvi.

Guinnessova knjiga rekordov
Direktor podjetja Matica MB Matej Burger v družbi predstavnic založbe Učila Mojce Benedičič in Branke Fišer. Foto: Založba Učila

Slovenska izdaja 2023

Prva tema je vidna že z naslovnice. Gre za vesolje. Začela se je namreč čisto nova dirka za vesolje, v kateri si posamezniki prizadevajo, da bi postali prvi, najvišji, najstarejši ali najmlajši ljudje, ki bodo pustili svoj pečat na tej poslednji meji. Dirko podžiga predvsem komercializacija poletov v vesolje. Druga tema je namenjena raznolikosti in vključenosti, tretja tema pa obeležuje 150. obletnico romana Julesa Verna V osemdesetih dneh okoli sveta

“Druge misije v knjigi se odvijajo drugje na trdnih tleh našega planeta: Življenje na Zemlji, Človeško telo, Izredni podvigi, Epsko inženirstvo, Razvedrilo, Sodobni svet in Šport. Tudi tokrat nam je pri pripravi vsakega poglavja pomagala ekipa strokovnih svetovalcev in poznavalcev z vsega sveta. Novi svetovalci seveda pomenijo tudi nove vsebine, zato bodite pozorni na kategorije, kot so opazovanje ptic, živalski junaki, politični aktivizem ter kriptovalute in NFT-ji. Letos se vrača tudi kategorija Mladi uspešneži. Gre za rekorderje, stare 15 let ali manj, ki so s svojimi dosežki že pustili svoj pečat. Med tokrat uvrščenimi so prvak iz igranja tetrisa, šahovski velemojster, dva plesalca brejkdensa in osemletnica z neverjetnim darom za računstvo. Vse časti si zasluži tudi osem novih članov Guinnessove Dvorane slavnih. Vsako leto izberemo posameznike, ki utelešajo duh osvajanja rekordov in pri tem spodbujajo druge. Med njimi boste našli 82 let staro astronavtko, tehnično nadarjenega najstnika, ki dela čudesa z legokockami, in pravo vsestransko zvezdnico v industriji zabave,” so še povedali ob predstavitvi nove knjige rekordov.

Guinnessova knjiga rekordov 2023.
Guinnessova knjiga rekordov 2023. Foto: Založba Učila

Kaj pa ostale rubrike?

“Obudili smo tudi rubriko Od blizu. Te strani v slogu plakatov prikažejo veličino rekorda tako, da ga postavijo ob prepoznaven predmet ali stavbo. Kako velik je sinji kit, največja žival vseh časov? Kako visoko se vije najvišje panoramsko kolo? Koliko mesa pridela največji pridelovalec govedine? Naši oblikovalci so odgovore prikazali tako, da so sinjega kita postavili na sredino natrpane ulice v Londonu, panoramsko kolo ob Veliko piramido v Egiptu ter orjaški hamburger nabodli na Washingtonov obelisk. Med listanjem letošnje knjige boste naleteli na še več takih rekordov, ob katerih boste osupnili. Osvojitev rekorda, branje o njem ali samo ogled na družabnih omrežjih je osupljivo doživetje. Razširi naš pogled na svet in nam odpira številne nove priložnosti, ki samo čakajo na nas. Ni važno, kako močno si tega želite. Ni važno, ali dvigujete uteži med vožnjo na enokolesu, osvojite Everest ali poletite na Mednarodno vesoljsko postajo. Pomembno je to, da si zastavite cilje in si jih prizadevate uresničiti. Najpomembnejše pa je to, da pri tem uživate,” so zaključili ob splošni predstavitvi.

Guinnessova knjiga rekordov
Košarkar Luka Trpin Foto: Alesh Maatko

Slovenski rekorderji

Slovenci imamo že v svoji naravi željo po doseganju več, boljše, hitreje. Prav zato imamo vsako leto lepo število novih Guinnessovih rekordov. Novi slovenski rekordi v knjigi za leto 2023 so (po vrstnem redu v knjigi):

  • Največja matica: Matica MB, 3,6 x 4,16 x 2 m, maja 2020
  • Najtežji flash vzpon (ženska): ocena 5.14b, Janja Garnbret, 1. november 2021, Oliana, Španija
  • Najdaljša prejadrana razdalja v dvoje na barki tipa ‘dinghy: Uroš Kraševac in Maruša Močnik, 30. maj do 2. junij 2021, 621,5 km
  • Najstarejši neprekinjeno delujoči slovenski narodnozabavni ansambel: Štirje kovači so začeli igrati 2. 9. 1954 in so do 14. 12. 2020 nastopali že 66 let in 103 dni
  • Največ zaporednih zmag na španski dirki Vuelta: Primož Roglič, 5. september 2021, tretja zaporedna zmaga
  • Največ košarkarskih osmic v minuti: Luka Trpin, 15. januar 2022, 74 osmic
  • Največ košarkarskih osmic z odbojem v minuti: Luka Trpin, 18. december 2021, 67 osmic
  • Največja količina bograča: Občina Lendava, 4. september 2021, 1801 kilogram
  • Največji jamski grad: Predjamski grad, 35 metrov, predstavljen v poglavju Okoli sveta v 300 rekordih
  • Najhitrejši maraton med vrtenjem obroča hulahup: Sasha Kenney, 22. april 2021, 5 ur, 5 min, 57 s
Ansambel Štirje kovači
Ansambel Štirje kovači so novi, slovenski rekorderji. Foto: Promo foto ansambla
Twitter
Back to top button