Lorella Flego (sporočevalka SLO glasov): Na voljo imamo do 40 sekund
Sporočevalka glasov slovenske žirije

Vsi tisti, ki Evrovizijo spremljamo že od takrat dalje, ko so bili televizijski sprejemniki ene velike škatle, se več kot spomnimo, kako je včasih potekalo glasovanje in sporočanje glasov. Čeprav smo v analognih časih sporočevalce glasovanja, ki so zelo počasi sporočali evrovizijske točke – od 1 točke pa do legendarnih “douze points” – slišali le preko telefona, so se zavedno zapisali v naša srca.
Zadnja leta – v digitalni dobi – so sporočevalci evrovizijskih glasov prave male zvezde velikega glasbenega šova – eni z bleščečim nasmeškom, drugi resni in brez nasmeška, tretji se trudijo biti zabavni, četrti pa s svojim humorjem postanejo celo viralni. Vsaka država ima svojega sporočevalca glasov. Na eni strani so to znani televizijski obrazi v posamezni državi, na drugi strani pa tudi nekdanji evrovizijski predstavniki.
Točke glasovanja slovenske žirije bo med finalom v Basel sporočila Lorella Flego, za katero bo to že peto javljanje. Dovolj razlogov, da smo poklicali priljubljeno voditeljico ter je povprašali o pripravah, ki pa jih ni malo.

Natančnost, časovna omejitev, jasna dikcija, profesionalna podoba in hkrati toplina. Vse to v nekaj sekundah.
Kako poteka koordinacija na mednarodni ravni?
Komunikacija poteka z režijo EBU preko naših tehnikov. Vsi signali, časi in navodila so zelo točno določeni, včasih celo na sekundo natančno.
Ali imate možnost vplivati na scenarij ali način predstavitve, ali je vse strogo določeno znotraj pravil EBU?
Obstaja prostor za kreativnost, a v okviru pravil. Ne smeš presegati časa, ne moreš vključiti neprimernih vsebin. Lahko pa dodaš osebno noto v pozdravu ali stilu.
Kako pomembna je časovna usklajenost z režijo – na primer glede trajanja pozdrava, razglasitve glasov, izraza obraza itd.? Koliko sekund imate dejansko na voljo?
Zelo pomembna – vse je natančno usklajeno. Na voljo imamo približno 30 do 40 sekund, kar pomeni, da moraš biti popolnoma pripravljen.
Lorella Flego pravi, da je večji del sporočanja glasov usklajen in načrtovan, “a spontanost pride v izrazu, energiji, nasmehu. Tisto, kar te loči od drugih.”

V studio je tišina
Kakšen je tisti zadnji trenutek tišine, preden vas vklopijo v prenos pred milijonsko publiko – kaj se takrat dogaja v vaši glavi, kaj v prostoru in kaj v srcu?
V prostoru je skoraj magična tišina. V meni pa mir z rahlim srčnim utripom adrenalina. Osredotočim se na dih, na nasmeh in na trenutek.
Ste kdaj med vajami pomislili, “če zdajle internet pade ali kamera zmrzne, sem jaz tista, ki bo ‘kriva’ pred vso Evropo”?
Seveda! Ta misel pride skoraj vsakokrat. A naučila sem se, da je treba zaupati ekipi in tehnologiji – in predvsem ostati miren.
Kdo vas usmerja iz ozadja v realnem času?
Ponavadi tehnik ali producent, ki skrbi za koordinacijo z EBU. On mi pove, kdaj smo v etru in spremlja vklop.
“Pred prenosom jasno določijo, da mora biti pozdrav kratek, običajno v angleščini ali francoščini, da ne smemo biti predolgi ali politični. Kreativnost je dovoljena, če ne moti ritma oddaje.”
Vse mora biti premišljeno
Koliko se trenira za vaš ‘nastop’? Je to enostaven nekajsekundni vklop ali dolgotrajen proces z vajami, kostumografijo, svetlobo, dikcijo in psihološko pripravo?
Je proces. Vse mora biti premišljeno – od stila, osvetlitve, frizure, do tona glasu. Čeprav je kratek, je zelo intenziven trenutek.
Se vam zdi, da se od vas pričakuje tudi nek ‘nacionalen’ pristop, kot to počno nekatere druge države?
Vsekakor. Rada poudarim, da sem iz Slovenije – s pozdravom, barvami ali načinom komunikacije. Mislim, da je pomembno, da smo prepoznavni.
Ste se po oddaji zmožni takoj ‘odklopiti’ ali telo in adrenalin še dolgo ne pustita spati?
Adrenalin ostane še kar nekaj časa! Navadno še dolgo ne zaspim – pregledam posnetek, preberem odzive, spijem dober čaj in počasi pridem nazaj v realnost.