Izbor za Pesem Evrovizije 2025 bo tudi tokrat razdeljen na tri glasbene večere, kot je to v navadi zadnja leta. Prvi predizbor, v katerem se bo predstavilo 15 tekmovalnih skladb, se bo odvil 13. maja v dvorani St. Jakobshalle v Baslu. Prvi glasbeni večer bo otvorila Islandija, nato pa bodo sledile: Poljska, Slovenija, Estonija, Španija*, Ukrajina, Švedska, Portugalska, Norveška, Belgija, Italija*, Azerbajdžan, San Marino, Albanija, Nizozemska, Hrvaška, Švica* in Ciper.

Prvi predizbor, vrstni red nastopov
- Islanadija: VÆB – RÓA
- Poljska: Justyna Steczkowska – Gaja
- Slovenija: Klemen – How Much Time Do We Have Left
- Estonija: Tommy Cash – Espresso Macchiato
- Ukrajina: Ziferblat – Bird of Pray
- Švedska: KAJ – Bara Bada Bastu
- Portugalska: NAPA – Deslocado
- Norveška: Kyle Alessandro – Lighter
- Belgija: Red Sebastian – Strobe Lights
- Azerbajdžan: Mamagama – Run With U
- San Marino: Gabry Ponte – Tutta L’Italia
- Albanija: Shkodra Elektronike – Zjerm
- Nizozemska: Claude – C’est La Vie
- Hrvaška: Marko Bošnjak – Poison Cake
- Ciper: Theo Evan – Shh
V veliki finale se bo izključno po mnenju ljudstva uvrstilo najboljših deset. V tem predizboru se bosta predstavili še dve državi iz velike peterice, in sicer Španija (Melody – Esa Diva) po četrti skladbi ter Italija: (Lucio Corsi – Volevo Essere Un Duro) po deveti skladbi. Ne nazadnje pa še Švica (Zoë Më – Voyage), kot lanskoletna zmagovalka, po 14. skladbi. Vse te tri države, ki so že v finalu, bodo tudi glasovale ta večer.
Kdo so tekmovalci prvega predizbora?
Islandski VÆB sestavljata brata Matthías Davíð in Hálfdán Helgi ali Matti in Bubbi, kot ju včasih imenujejo njuni najbližji. Na Söngvakeppnin sta se prvič predstavila leta 2024, kjer sta se s pesmijo Bíómynd uvrstila v finale. Letos pa sta na tem nacionalnem izboru slavila. Poljaki so se znova odločili za Justyno Steczkowsko, ki je leta 1995 s pesmijo Sama (18. mesto) na Evroviziji že zastopala Poljsko. Slovenija je svojega predstavnika tokrat izbrala na izboru EMA 2025. Na koncu je z osebnoizpovedno skladbo prepričal Klemen Slakonja, ki se bo predstavil kot tretji po vrsti, kot Hannah leta 2013, ki ji ni uspel preboj v finale. Takoj za Slovenijo bo nastopil estonski prevec Tommy Cash, ki se v svoji skladbi Espresso Macchiato, s katero navdušuje občinstvo, dotika besed, kot so špageti, »amore« in »mafioso«. Številni Italijani so zaradi besedila pesmi, ki je sicer mešanica nepravilne italijanščine in angleščine, ogorčeni. Nekateri politiki pa so prepričani, da gre v tem primeru za žalitev Italije, zato pri zvezi EBU zahtevajo izključitev. Prvo peterico zaključuje Ukrajina, ki je na Vidbirju izbrala skupino Ziferblat, ki se opredeljuje kot del nove generacije ukrajinske glasbe in ki predstavlja ravnovesje med izvirnostjo, lahkotnostjo in multiinstrumentalnostjo.

Zlata sredina prvega predizbora
Na Švedskem je na izboru Melodifestival na veliko presenečenje s skladbo Bara bada bastu (Samo pojdi v savno) slavila skupina KAJ, ki pripada švedsko govoreči manjšini na Finskem. Tričlanska zasedba, ki na odru prepleta komedijo in glasbo, je namreč s skladbo, zapeto v švedščini, premagala velika favorita Månsa Zelmerlöwa, ki je na Evroviziji slavil leta 2015. Tudi Portugalska je izbrala skupino, ki sliši na ime NAPA in ki se spogleduje z glasbo Arctic Monkeys in Red Hot Chilli Peppers, ne nazadnje pa išče inspiracijo v melodijah Beatlov ter senzibilnosti Caetana Velosa in Toma Jobima. Za Norveško bo prepeval 18-letni Kyle Alessandro, ki črpa navdih iz številnih glasbenih zvrsti in kultur, od Južne Amerike in Japonske, pa vse do norveške ljudske glasbe in instrumentov, kot sta langeleik in violina. 25-letni Seppe Herreman, ki ustvarja pod imenom Red Sebastian, je bil pri 14 letih finalist oddaje Belgija ima talent (2014). Glasbenik je bil leta 2024 finalist televizijskega šova Sing Again, v katerem je izstopal tako po fantastičnem vokalnem razponu kot po izjemnih oblačilih. Kot deseti po vrsti je tu še Azerbajdžan, ki stavi na trio Mamagama, ki je poznan predvsem po edinstvenem načinu prepletanja rocka, popa in tradicionalnih glasbenih elementov, ki jih bomo, kot obljubljajo člani, slišali tudi na Evroviziji.

Zadnja peterica
Za San Marino bo letos prepeval 51-letni Gabry Ponte s skoraj že ponarodelo skladbo Tutta l’Italia. Gabry Ponte je za grammyja nominirani didžej in multiplatinasti producent. Velja za enega izmed najboljših treh najbolj predvajanih italijanskih izvajalcev na svetu, poleg evrovizijskih zmagovalcev Måneskin in Meduze. Albanija stavi na Shkodra Elektronike. Gre za glasbeni projekt dveh albanskih priseljencev (Kolë Laca in Beatriçe Gjergji), ki sta odraščala v Italiji, potem ko sta zapustila rodno mesto Skader. Glavni namen tega glasbenega projekta je interpretirati tradicionalne pesmi iz Skadra v sodobne elektronske sloge. Lansko leto diskvalificirano Nizozemsko bo letos predstavljal Claude, ki prihaja iz Konga. Njegova skladba C’est La Vie je poklon njegovim staršem, predvsem mami. Kot majhnega dečka in v vsej mladosti ga je naučila, da mora v stvareh, ki jih doživlja v življenju, videti pozitivne stvari, tudi ko doživlja neuspehe. Kot predzadnji je tu še hrvaški predstavnik Marko Bošnjak, ki je po Dori 2025 odkrito in javno priznal, da je gej. Na družbenih omrežjih zaradi tega priznanja poteka pravi »masaker« oziroma linč, ki smo ga že videli pri nas, ko so denimo leta 2002 slavile Sestre, z legendarno skladbo Samo ljubezen. Prvi predizbor bo zaključil Ciper. Theo Evan bo na evrovizijskem odru v Baslu prepeval skladbo z naslovom Shh. O pesmi kaj veliko niso povedali, le da je polna skrivnosti, ki bodo razkrite prav na evrovizijskem odru …

Glede na stavne kvote se zdi, da bo Švedska najverjetnejša zmagovalka prvega predizbora. Sodeč po stavnicah (na dan 4. april) naj bi se v finale uvrstile še naslednje države: Nizozemska, Estonija, Ukrajina, Norveška, Albanija, Belgija, Poljska, Ciper in San Marino. Če bi obveljale stavnice se v finale ne bi uvrstile: Azerbajdžan, Slovenija, Hrvaška, Islandija in Portugalska.
