EMA 2025ZANIMIVOSTI

Kako uspešni smo bili na Evroviziji ter kako kaže Klemnu Slakonji?

Pogled v zgodovino (in prihodnost)

Klemen Slakonja (Klemen) je z zmago na EMI 2025 postal že 30. slovenski predstavnik na Evroviziji. Ob tem smo se ozrli v zgodovino naših nastopov na tem glasbenem izboru in preverili, kako smo se odrezali.

Klemen Slakonja
Razglasitev zmagovalca na Emi 2025. Foto: Alesh Maatko

Najvišje na sedmem, najnižje na zadnjem mestu

Od našega prvega nastopa – ko nas je v Millstreetu na Irskem zastopal 1X Band – letos mineva že 32 let. Slovenci na izboru 3-krat nismo nastopili – v letih 1994 in 2000, leta 2020 pa je bil izbor zaradi epidemije odpovedan. Evropi smo tako predstavili 30 pesmi, naši predstavniki pa so najvišje posegli po končnem 7. mestu. To se je zgodilo celo dvakrat – leta 1995 je Evropo s skladbo Prisluhni mi navdušila Darja Švajger, 6 let kasneje pa še Nuša Derenda, ki je prepevala Energy. V evrovizijskih predizborih smo leta 2011 končali še višje, in sicer je Maja Keuc s pesmijo No One osvojila 3. polfinalno mesto. Med prvo deseterico najvišje uvrščenih Slovencev je 6 ženskih izvajalk, 2 dueta, 1 skupina in le 1 moški solist.

Hannah
Hannah ni ravno blestela na ESC. Foto: Alesh Maatko

Prav tako 2-krat pa smo Slovenci izbor končali tudi na povsem zadnjem mestu – to se je zgodilo leta 2013 (s pevko Hannah) in pred petimi leti s skupino LPS.

Prevladujejo ženske predstavnice in slovenščina

Med našimi predstavniki prevladujejo ženske izvajalke – teh je bilo v zgodovini 16, 9-krat so nas zastopale skupine ali dueti, le 5-krat pa smo pesti držali za moškega izvajalca. Na Evrovizijo sta se v teh letih vrnila dva izvajalca – po 2-krat smo navijali za Darjo Švajger in Omarja Naberja, ki je, zanimivo, obakrat nastopil celo v istem mestu, in sicer ukrajinskem Kijevu.

Omar Naber
Omar Naber s kipcem Eme 2017. Foto: Alesh Maatko

Največ izvajalcev je naše barve zastopalo v slovenskem jeziku (16), 12-krat so naši predstavniki zapeli v angleščini, 2-krat pa so v pesmi povezali tako slovenščino kot angleščino.

Najboljša kombinacija

Poglejmo še, kako so se naši predstavniki odrezali pri uvrščanju v veliki evrovizijski finale – spomnimo, da je izbor do vključno leta 2003 potekal brez predizborov, od leta 2008 pa so organizatorji pripravljali po dva predizbora. Od leta 2004 smo zabeležili 20 nastopov in se 8-krat uvrstili v finale – od tega 7-krat iz enega od dveh predizborov.

Na zadnjih 20 nastopih so Slovenci v polovici primerov peli v slovenščini, kar je, kot kaže, dobra izbira – kar 5-krat so se s pesmijo v maternem jeziku namreč prebili skozi sito polfinala. Z angleščino so se v sklepni večer uvrstili 2 leti (6-krat so bili neuspešni), v primerih, ko so zapeli tako v slovenščini kot angleščini, pa so bili 1-krat uspešni in 1-krat ne.

Pri pregledu izvajalcev glede na spol ugotovimo, da so bile pri preboju v finale najuspešnejše ženske solistke. Od leta 2004 so nas zastopale 10-krat in bile v polovici primerov uspešne. Nekoliko slabše je šlo duetom oziroma skupinam – 3-krat so bili uspešni, 4-krat pa ne. Zanimivo pa je, da se nobenemu od 3 moških solistov, ki so zapeli v polfinalu, ni uspelo prebiti v zaključni izbor.

“Srečnejši” 2. predizbor

Odkar na Evroviziji potekata 2 predizbora, je Slovenija 7-krat nastopila v 1. predizboru (in bila 2-krat uspešna), 9-krat pa v 2. (in se veselila 5-krat).

Veliko uspešnejši pa so bili za Slovenijo nastopi v drugi polovici polfinala – od leta 2004 so tako nastopili 12-krat in si kar 7-krat priborili nastop v finalu. V prvi polovici izbora so Slovenci nastopili 8-krat in le 1-krat uspeli – veselila sta se Zala in Gašper.

Klemen Slakonja
Klemen in How Much Time Do We Have Left. Foto: Alesh Maatko

Vedno aktualne in brutalne ESC stavnice nas trenutno uvrščajo na 30. mesto, od 37 držav. Za nami je Hrvaška, ki je na 31. mestu. Srbija pa je celo na 35. mestu.

Kako kaže Klemnu?

Klemen bo v Baslu letos nastopil v 1. polovici 1. predizbora in s skladbo v angleščini. Glede na zgodovino bi lahko sklepali, da to morda ni najuspešnejša kombinacija. A verjamemo, da bo Klemen svoje evrovizijske izkušnje – nastopil je že kot voditelj izbora EMA in podeljevalec slovenskih evrovizijskih točk – znal obrniti sebi v prid. Ne nazadnje se je s svojimi parodijami in priredbami že približal tudi mednarodnim poslušalcem. Ko smo ravno pri številkah, lahko omenimo, da njegov posnetek Putin, Putout na Youtubu beleži že več kot 57 milijonov ogledov. S svežim posnetkom, v katerem se je preobrazil v vse evrovizijske zmagovalce tega stoletja, pa je že pred Baslom navdušil tudi evrovizijske oboževalce.

Kako bi z emoji komentirali vse skupaj?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Back to top button