Ema: Naloga žirij je bila v glavnem ta, da so onemogočile favorita
“Naloga žirij v preteklosti je bila v glavnem ta, da so onemogočile največjega favorita oz. tistega, ki je dobil od gledalcev največ glasov. Primeri so številni: 2003 (Bepop), 2004 (Natalija Verboten), 2006 (Saša Lendero), 2009 (Manca Špik & Langa) …” Vsaj tako je zapisal Samo Koler. In dodal …
V kakšnem primeru se je bilo mogoče z njihovo odločitvijo celo strinjati. A gremo nazaj v leto 2011. Saj bi se nam ljudje, ki delajo v razvedrilnem programu RTV Slovenija, še smilili! Vsako leto za izbor slovenske predstavnice na evrovizijskem festivalu izumljajo toplo vodo – in vsako leto jim uspe! Če ni špičasto, je pa oglato.
Tudi leta 2011 so ob zanimivi novosti, ki ji ni kaj očitati – izključno povabljenim izvajalcem – izumili glasovalni sistem, ki je bil svetovni unikum: telefonsko izbiranje med samo dvema skladbama, ki sta morala prestati filter strokovne žirije. Kot da svojemu izboru povabljencev ne bi zaupali!?
“Tri dame, ki so odločale o slovenski pesmi v Düsseldorfu, imajo seveda odličen evrovizijski pedigre. Darja Švajger je edina pevka, ki nas je zastopala kar dvakrat in ima v lasti tudi najboljšo uvrstitev, a od njenih nastopov je minilo že 16 oziroma 12 let. Mojca Mavec je v zvezi z Evrosongom počela že čisto vse: bila je voditeljica Eme, komentatorka, sporočala je točke naše žirije, pripravljala priložnostne oddaje, predstavitve spotov, reportaže s tekmovanja – menda samo pela še ni. A tudi ona se je v zadnjih letih od festivala nekoliko oddaljila – morda jima bo Severina lahko povedala, kako so se evrosongovski trendi v zadnjih petih letih spremenili, saj so ravno njej ‘štikle’ polomili finski Lordi,” je tik pred Emo 2011 še zapisal Samo Koler.
In za zaključek dodal: “Dame morajo torej izbrati pesem, ki bo Slovenijo po 4 letih spet pripeljala v finale. (Najbrž nihče ne dvomi, da bo njihov izbor dveh že določil zmagovalca.) Skladbo, ki bo v trendu sodobnih glasbenih dogajanj v svetu, ki jo bo zapel izvajalec s karizmo in dobro dikcijo, ki se mu pred dvajsettisočglavo množico v dvorani ne bodo zatresle hlače, ki bo prepričal tudi Neslovence. Ne glede na to, kaj bodo izbrale, bodo popljuvane, morda nekoliko manj, ker so dame – a pri vsesplošni neotesanosti Slovencev je to malo verjetno. Krive bodo že zato, ker so sprejele nalogo namesto tistih, ki bi po definiciji morali imeti ‘j….’.”
Opomba uredništva: Članek izraža subjektivno mnenje avtorja. Mnenje avtorja prispevka ne predstavlja mnenja uredništva spletnega portala Evrovizija.com, čeprav lahko le to z njim soglaša.